Ημέρα τιμής και μνήμης η 17η Νοέμβρη! Το σχολείο μας, το 2ο Γυμνάσιο Τυρνάβου, τίμησε τους αγωνιστές του Πολυτεχνείου με μια εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στον χώρο του σχολείου. Πενήντα χρόνια μετά το Νοέμβρη του 73, οι μαθητές μας τίμησαν την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου με μια πολύ όμορφη σχολική γιορτή. Υπεύθυνες της εκδήλωσης οι καθηγήτριες κ.κ. Σιουζιουλή Αναστασία και Συρόγλου Μάγδα, οι οποίες μίλησαν  στους μαθητές για τη σημασία του αγώνα των φοιτητών του Πολυτεχνείου και του ελληνικού λαού στην σκοτεινή περίοδο της δικτατορίας. Ομάδα μαθητών παρουσίασαν με επιτυχία το θεατρικό δρώμενο “ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ”, ενώ τη μουσική επιμελήθηκε ο καθηγητής κ. Βαγγέλης Μπουντουλούλης με τα αγαπημένα τραγούδια όλων μας, τραγούδια που εξυμνούν τον αγώνα του απλού, καθημερινού ανθρώπου για Ελευθερία, Δικαιοσύνη και Δημοκρατία.

Ευχαριστούμε τους μαθητές μας, που επέδειξαν τον απαιτούμενο σεβασμό στη μνήμη των αγωνιστών του Πολυτεχνείου με την άψογη συμπεριφορά τους. Στο τέλος της εκδήλωσης ο Διευθυντής  του σχολείου κ. Νικόλαος Πορτέσης  συνεχάρη τους  μαθητές και τους συναδέλφους για την εξαιρετική εκδήλωση

Συντελεστές της εκδήλωσης
Μουσική επιμέλεια: Μπουντουλούλης Ευάγγελος, Παπαρίζος Θωμάς, Παγάνα Ανδρομάχη,
Μπαλάφα Ευγενία, Δημότσιου Ευαγγελία και η χορωδία του σχολείου.
Επιμέλεια και συντονισμός ήχου: Πουρνάρας Ιωάννης
Γενική επιμέλεια, συντονισμού και επιμέλεια Η/Υ και εφέ: Λούλι Κλέα , Ζερβού Ερμιόνη και
Μπαγκούϊα Αλεξάνδρα.
Καλλιτεχνική επιμέλεια κατασκευής σκηνικών και κουστουμιών :Ντάκος Ιωάννης, Πέρκας