Στα πλαίσια των δύο περιβαλλοντικών σχεδίων δράσης του Σχολείου μας («Οικολογικό Σχολείο» και «Κλιματική αλλα…ΓΗ. Ώρα μηδέν ή όχι») έγινε συνάντηση των προεδρείων των τάξεων και του προεδρείου του 15/μελούς, στην αίθουσα διαλέξεων του 2ου  Γυμνασίου, με σκοπό να συγκροτηθεί περιβαλλοντική επιτροπή, αποτελούμενη από μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Η συγκρότηση της περιβαλλοντικής επιτροπής  στοχεύει  στη συνεργασία μαθητών και εκπαιδευτικών και στην ανάληψη πρωτοβουλιών σε περιβαλλοντικά ζητήματα εντός της εκπαιδευτικής κοινότητας μέσα από δημοκρατικές διαδικασίες.

Ο ρόλος της είναι καθοριστικός σε όλα τα στάδια εφαρμογής του προγράμματος. Πιο συγκεκριμένα η Περιβαλλοντικής Επιτροπή:

• Εξασφαλίζει την εκπροσώπηση στη λήψη αποφάσεων όλων των μελών της σχολικής κοινότητας (κυρίως των μαθητών).
  • Καθοδηγεί τη διεξαγωγή της έρευνας – περιβαλλοντικού ελέγχου του σχολείου, συμβάλλει στη διαμόρφωση του σχεδίου δράσης, παρακολουθεί την εφαρμογή του και γενικότερα έχει πρωτεύοντα ρόλο στην επιτυχή διεκπεραίωση όλων των άλλων βημάτων – σταδίων.
  • Αναλαμβάνει και διασφαλίζει την ενημέρωση της σχολικής κοινότητας για όλα όσα αφορούν το πρόγραμμα, καθιερώνοντας μια ευρηματική επικοινωνιακή τακτική ανάλογα με τις συνθήκες του σχολείου.
  • Είναι ο συνδετικός κρίκος ανάμεσα σε μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς, το διοικητικό προσωπικό του σχολείου, την Τοπική Αυτοδιοίκηση και άλλους τοπικούς φορείς.

Συντάχθηκε σχετικό  πρακτικό  και τα μέλη της επιτροπής ανέλαβαν την πρώτη δράση τους, τη συγκρότηση ομάδων που θα προχωρήσουν άμεσα:

• στην καταγραφή και ανακύκλωση συσκευών του σχολείου που έχουν αποσυρθεί,
  • στην καταγραφή του ενεργειακού αποτυπώματος του σχολείου και στη διατύπωση προτάσεων για εξοικονόμηση ενέργειας,
  • στην πρόταση για δεντροφύτευση και καλλιέργεια φυτών
  • σε καλλιτεχνική παρέμβαση στους εξωτερικούς χώρους
  • επίσκεψη στο Δημαρχείο της πόλης με ψήφισμα που θα αποτελείται από προτάσεις για θέματα οικολογίας, περιβάλλοντος και κυκλικής οικονομίας

Υπεύθυνοι καθηγητές: Μαγαλιού Ελένη – Γκαλίτσιου Βασιλική – Συρόγλου Μαγδαληνή