Ο Διευθυντής του 2ου Γυμνασίου Τυρνάβου κ. Νικόλαος Πορτέσης και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου συγχαίρει την μαθήτρια μας Παντελίδη Αικατερίνη του Κυριάκου για τη βράβευση της από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία, η οποία διακρίθηκε στο διαγωνισμό των Μαθηματικών «Πυθαγόρας». Η βράβευση πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 2 Μαρτίου 2024 στην αίθουσα εκδηλώσεων του 4ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας, όπου έλαβε χώρα η καθιερωμένη ετήσια πανηγυρική τελετή βράβευσης των μαθητών του νομού Λάρισας, που διακρίθηκαν στους μαθηματικούς διαγωνισμούς της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας κατά το σχολικό έτος 2022-2023.

Στη μεγάλη αυτή γιορτή των Μαθηματικών παραβρέθηκαν μαθητές, εκπαιδευτικοί και κηδεμόνες. Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία απένειμε τιμητικά διπλώματα στους διακριθέντες μαθητές Δημοτικών και Γυμνασίων και Λυκείων της Περιφερειακής Ενότητας Λάρισας στους διαγωνισμούς «Θαλής»-«Ευκλείδης»-«Αρχιμήδης», Μικρός Ευκλείδης «Μαθηματικά και Παιχνίδι» και «Πυθαγόρας». Η εκδήλωση της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας πραγματοποιήθηκε με την ευγενική υποστήριξη της Περιφέρειας Θεσσαλίας, του Δήμου Λαρισαίων, του Περιφερειακού Ταμείου Ανάπτυξης της Θεσσαλίας και του EUROPΕ DIRECT Περιφέρειας Θεσσαλίας.