Οι μαθητές του Α1 και Α2 του 2ου Γυμνασίου Τυρνάβου συνοδευόμενοι από τις καθηγήτριες του σχολείου Συρόγλου Μαγδαληνή, Καρακώστα Ελισάβετ και Διαμαντή Άρτεμη, πραγματοποίησαν στις 29 Μαρτίου 2023 εκπαιδευτική επίσκεψη στη Λάρισα. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε σε δύο άξονες: αρχικά αφορούσε την περιήγηση στο  Μύλο του Παπά, όπου πραγματοποιήθηκε η ξενάγηση στο χώρο και στις δραστηριότητες που στεγάζονται στα κτίρια του χώρου. Στη συνέχεια, οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο Μουσείο Σιτηρών και Αλεύρων, όπου μέσα από τις ενότητες της μόνιμης έκθεσης  παρουσιάστηκαν  οι φάσεις της τεχνολογικής εξέλιξης του Μύλου και τα στάδια της βιομηχανικής επεξεργασίας των σιτηρών, από τη στιγμή που έφταναν σε σακιά μέχρι τη στιγμή που έφευγαν ως άλευρα για το εμπόριο. Οι εκπαιδευόμενοι περιηγήθηκαν στα ψηφιακά και διαδραστικά εκθέματα και στο πλούσιο εποπτικό υλικό το οποίο εξηγεί τη λειτουργία των βασικών μηχανημάτων και αναδεικνύει την τεχνολογία πίσω από αυτά. Ιδιαίτερα εποικοδομητικές ήταν οι βιωματικές δραστηριότητες στις οποίες συμμετείχαν οι μαθητές μας. Επίσης, επισκέφθηκαν την ειδική αίθουσα του Μουσείου, αφιερωμένη στον Λαρισαίο φωτογράφο Τάκη Τλούπα, με φωτογραφίες που αφορούν στην προμηχανική καλλιέργεια και τους ανθρώπους του θεσσαλικού κάμπου, με τίτλο “Ο κύκλος του σιταριού, ο κύκλος της ζωής” .

Οι μαθητές στη συνέχεια συμμετείχαν στην “αρχαιολογική περιπέτεια”, όπου κλήθηκαν να ανακαλύψουν τα αρχαιολογικά μνημεία του κέντρου της πόλης για τα οποία είχε προηγηθεί έρευνα από τους μαθητές με την ομαδοσυνεργατική μέθοδο και οι πληροφορίες παρουσιάστηκαν επί τόπου από την κάθε ομάδα στις υπόλοιπες. Έτσι γνώρισαν από κοντά το Α΄Aρχαίο θέατρο, το Μπεζεστένι, τη Βασιλική του Αγίου Αχιλλείου, τη Ρωμαϊκή οδό και  την αναθηματική στήλη του Ποσειδώνα.