Στα πλαίσια της παγκόσμιας ημέρας παιδικού βιβλίου πραγματοποιήθηκε με τους μαθητές του τμήματος Α1 του 2ου Γυμνασίου Τυρνάβου ξενάγηση στη Δημοτική Βιβλιοθήκη  Τυρνάβου. Ακολούθησε εκπαιδευτικό παιχνίδι, στο οποίο τα παιδιά δημιούργησαν το δικό τους εικονογραφημένο παραμύθι, χωρισμένα σε ομάδες, κατανοώντας μέσα από αυτό ,πώς δημιουργείται ένα παιδικό βιβλίο, ποιοι συνεργάζονται σε αυτό (εικονογράφος, συγγραφέας, γραφίστας, εκδότης). Στο τέλος παρουσίασαν τις εργασίες τους οι ομάδες στην ολομέλεια και χαρίσανε τα βιβλία τους στη Δημοτική Βιβλιοθήκη, ώστε να βρίσκονται στη συλλογή της.

Η δράση πραγματοποιήθηκε με τη συνεργασία του συλλόγου των φίλων της βιβλιοθήκης Τυρνάβου. Ευχαριστούμε την υπεύθυνη της βιβλιοθήκης κ. Ματίνα Οικονόμου – Τσικριτσή για την ξενάγηση στο χώρο της βιβλιοθήκης.

Τη δράση συντόνισε η εικαστικός κ. Ιφιγένεια Σδούκου και τους μαθητές συνόδευσε η εκπαιδευτικός κ.Παπαϊωάννου Ευδοκία.