Στο πλαίσιο της ενίσχυσης της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και της βιωματικής Μάθησης και με την  1614/Υ1/08-01-2020 Απόφαση της Υπουργού και των Υφυπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων (Β ́ 8)   την Τρίτη 4 Οκτωβρίου 2022, και ώρα 11:00,   οι μαθητές και μαθήτριες της ομάδας Erasmus του 2ου Γυμνασίου Τυρνάβου παρακολούθησαν  μια πολύ ενδιαφέρουσα   ενημερωτική τηλεδιάσκεψη για τα μικροπλαστικά από τον συμμετέχοντα σε ωκεανογραφική αποστολή του National Geographic στον Ειρηνικό Ωκεανό Δρ. Θοδωρή Αναγνωστόπουλο. Ο κ. Αναγνωστόπουλος, συμμετέχει σε ωκεανογραφική αποστολή του National Geographic και του Ocean Exploration Trust με τίτλο: «Από την Ακτή ως την Άβυσσο: Εξερευνώντας την υδρόβια κληρονομιά και την ρύπανση από μικροπλαστικά στα κύρια νησιά της Χαβάης». Η παρουσίαση διήρκησε  περίπου τριάντα λεπτά,   πραγματοποιήθηκε  μέσα από το εξερευνητικό πλοίο Nautilus και αφορούσε στο θέμα των μικροπλαστικών στους ωκεανούς, το οποίο αποτελεί μία από τις θεματικές ενότητες της αποστολής, αποκομίζοντας  σημαντικές γνώσεις για την προστασία των θαλασσών και τον σεβασμό στο περιβάλλον χρησιμοποιώντας λιγότερα πλαστικά. Στο τέλος της τηλεδιάσκεψης οι μαθητές υπέβαλαν και ερωτήσεις.