28 Οκτωβρίου 1940! Μια ηρωική επέτειος που φέτος τιμήθηκε από το σχολείο μας με ιδιαίτερο και ξεχωριστό τρόπο.

Μαθητές και καθηγητές δημιούργησαν μια διαφορετική γιορτή χωρίς μακροσκελείς μονολόγους και αφηγήσεις. Όλοι βίωσαν το χρονικό της επετείου του ΟΧΙ, τα γεγονότα που προηγήθηκαν αλλά και αυτά που ακολούθησαν μέσα από συζήτηση και διάλογο. Η συζήτηση κατευθυνόταν  από τους μαθητές- παρουσιαστές: Λυμπίκη Θεοδώρα (Γ Τάξη), Καραστέργιο Σοφιανό (Β Τάξη) και Ζώρα Δημήτρη (Α Τάξη), οι οποίοι μέσω ερωτήσεων απευθυνόταν στο μαθητικό κοινό του σχολείου μας, που είχε ενεργό ρόλο και συμμετείχαν πολλοί μαθητές του σχολείου μας. Διάφορα βίντεο, ηχητικά ντοκουμέντα και εικόνες αποτέλεσαν το υλικό αλλά και την αφορμή για τη συνολική παρουσίαση των γεγονότων. Επίσης η εκδήλωση πλαισιώθηκε μουσικά από τη σχολική χορωδία με τη συνοδεία κιθάρας, που έπαιξε ο μαθητής της Α Γυμνασίου Μακαγιός Στέφανος και ο εκπαιδευτικός Μπουντουλούλης Βαγγέλης, που είχε τη μουσική επιμέλεια της γιορτής μαζί με τη μουσικό Παγάνα Ανδρομάχη.

Υπεύθυνες Καθηγήτριες: Δημότσιου Εύη ΠΕ02 και Παντώστη Δάφνη ΠΕ02

Τεχνική Επιμέλεια: Πουρνάρας Γιάννης ΠΕ03

Ορισμός Σημαιοφόρου – Παραστατών

ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΗΜΑΙΑΣ